Öğrenciler yaz dönemini nasıl değerlendirmeli?

Bu soru öğrenciler arasında oldukça yaygındır. Ben bu konuyu iki açıdan ele almak istiyorum. Öncelikle 9 ve 10. sınıflar için yapılması gerekenler TYT konularındaki eksikleri tamamlamak ve yeni yıl için yeterince dinlenmektir. Çok sıkı bir çalışmaya gerek olmamakla birlikte, biraz yapılan fakat düzenli olan çalışmalar ileride çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Fakat 11. sınıf yazı için bunu söyleyemem. 11. sınıftan 12.sınıfa geçilen dönem YKS öğrencileri için önemli bir dönüm noktasıdır. Bu dönemde öğrenciler kendilerini ortalama bir öğrenciden derece öğrencisine dönüştürebilirken, tam tersi de olabilir. Bundan dolayı, bu 3 aylık yaz dönemi en verimli şekilde geçirilmelidir. Fakat burada öğrencilerin kafasına bir soru takılıyor: “TYT mi AYT mi çalışmalıyım?”. Aslında böyle bir ayrım yapmanın yanlış olduğunu düşünüyorum çünkü 3 aylık yaz dönemi eğer düzenli bir şekilde planlanabilirse TYT’nin tamamlanmasının yanı sıra AYT’de de ilerleme kaydedilebilir ve tüm konular 12.sınıftaki sınavlarla ve eğitimle birlikte tamamlanabilir. Ayrıca bu dönemde(11. sınıf) birçok TYT ve AYT konusun ortak olması da öğrenciler için kolaylık yaratmaktadır.

Öğrenciler bu önemli dönemde nasıl bir yol izlemeli?

Öncelikle öğrenci kendi eksikliklerinin farkında olmalı ve artık sınav ciddiyetine tamamen girmiş olmalıdır. Bu aşamada öğrenci konu eksikliklerini kapatmaya başlamalı ve bu eksiklikleri kapatırken de konuları soru bankalarıyla birlikte desteklemelidir. Ayrıca 12.sınıfta öğrenciye sorun yaratma ihtimali yüksek olan paragraf ve problemler konularının üzerinde ekstra olarak durulmalı, günlük olarak belli bir sayıda bu konulardan soru çözülmelidir. Böylelikle soru çözme alışkanlığı edinilir. Buna ek olarak, eğer öğrencinin TYT konu eksiği çok bulunmuyorsa her hafta veya 2 haftada bir deneme çözülerek hem TYT’deki ufak tefek konu eksiklikleri tespit edilebilir hem de sınav alışkanlığı oluşturulabilir. AYT’ye gelirsek, ben sınav dönemimde 12.sınıf konularına odaklanmamıştım, bunun yerine 11.sınıf konularımı tekrar ederek ve soru çözerek tamamen sağlamlaştırdım ve 12.sınıfa 9,10,11.sınıfım tamamen hallolmuş bir şekilde başladım. Toparlamak gerekirse kendinizi tanıyın, sınav ciddiyetine girin, eksikliklerinizi fark edin ve onları kapatmak için çaba sarf edin. Dinlenmek için kendinize vakit ayırmayı da unutmayın. Emin olun bu dediklerim verimli bir şekilde uygulanırsa 12.sınıfta öğrenci üzerinde oluşacak yük çok büyük bir oranda azalıyor. Derece öğrencileri tarafından denendi, onaylandı. Son olarak yaz döneminizi dolu dolu ve başarılı bir şekilde geçirmek isterseniz öğrenci koçluğu hizmetimizden faydalanabilirsiniz ?